İlk Çalışmamız…

Pınar Markasının Kurumsal İletişim Tasarımı
Bölüm (1)

Projenin amacı:

Yapılacak olan bu proje kapsamında Pınar markasının kurumsal iletişim ayaklarının yeniden tasarlanması ve Kurum kültürün yeniden oluşturulması hedeflenmiştir.

Projede uygulanacak yaklaşımlar:

Proje kapsamında Bütünleşik pazarlama iletişimi uygulamaları yapılacaktır. Ayrıca hazırlanan projenin Medya yansımaları içinde çalışmalar geliştirilecektir.

Şu an ki durum:

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu, Pınar Süt, Pınar Et, Yaşar Birleşik Pazarlama, Çamlı Yem Besicilik, Pınar Su ve Pınar Foods şirketlerinde, 4 binden fazla çalışanı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
Kurulduğu yıl olan 1973’ten bu yana bu yana tüketiciye Sağlık, lezzet, yenilik kaynağı olan ürünler sunan Pınar, milyonlarca insan için nesiller boyu bir ‘’Yaşam Pınarı’ ’oldu. Bu yaşam pınarı, temelinde yatan üç ana unsura dayalı olarak doğdu, büyüdü, gelişti: ‘’Sağlık, Lezzet ve Yenilik…’’

Vizyon Tanımı:

Pınar, çalışanları, üreticisi ve tedarikçileriyle birlikte büyümeyi, tüketicisi ile bütünleşerek uluslararası alanda söz sahibi olan bir “ʺbölgesel güç “ʺolmayı, çalışanlarıyla birlikte kârlılığını ve verimliğini arttırmayı ana hedefi olarak belirlemiştir.

Pınar’ʹın insan kaynakları hedeflerini ise şöyle özetleyebiliriz:

• Sürekli olarak, Yaşar yetkinliklerine sahip, nitelikli insan kaynağı ile çalışmak,
• Başlatılan yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetim sistemini (Performans değerlendirme, potansiyel belirleme, kariyer planlama, organizasyonel yedekleme uygulamaları) tüm çalışanlar bazında yaygınlaştırmak,
• Çalışanlara büyük bir ailenin bireyleri olduklarını ve değerli olduklarını
hissettirmek,
• Çeşitli özendiricilerle, çalışanların sistemi geliştirmeye yönelik eleştiri ve öneri
sunmalarını teşvik etmek,
• Mükemmel performansa ulaşmada çalışanların yetkinliklerini, sürekli
eğitimlerle ve öğrenen organizasyon kültürü yaratarak geliştirmelerine imkan
sağlamak.

Yeni Tasarım Örneği:

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu, Pınar Süt, Pınar Et, Yaşar Birleşik Pazarlama, Çamlı Yem Besicilik, Pınar Su ve Pınar Foods şirketlerinde, 4 binden fazla çalışanı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
Kurulduğu yıl olan 1973’ten bu yana bu yana tüketiciye Sağlık, lezzet, yenilik kaynağı olan ürünler sunan Pınar, milyonlarca insan için nesiller boyu bir ‘’Yaşam Pınarı’ ’oldu. Bu yaşam pınarı, temelinde yatan üç ana unsura dayalı olarak doğdu, büyüdü, gelişti: ‘’Sağlık, Lezzet ve Yenilik…’’

Bizler burada vurgulanan Sağlık, Lezzet ve Yenilik üzerinde tasarımızı gerçekleştireceğiz. Yapılan çalışmalar sonucu bizim kurum için bu yazıyı hazırladık.

“Pınar grubu olarak Yenilikçi ve yaratıcı iletişim çözümleri ile müşterilerimize, hissedarlarımıza, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve topluma en üst düzeyde değerler yaratarak ’Sağlık, Lezzet ve Yenilik’’ ilkelerini hedef edinerek, 4 binden fazla çalışanımızla “Yaşam Pınarı” mızı oluşturduk.”

Hazırlanan yeni yazıyla birlikte Vizyon tasarımız ise;

Tüm paydaşlarımız ile birlikte oluşturduğumuz “Yaşam Pınarı ”bir ailedir. Her ailenin büyüme isteği bizde de var. Bu nedenle her zaman daha ileriye gitmek için ve Pınarımızı büyütmek için birlikte gelişeceğiz. Her gelişimimiz bizi müşterilerimize daha da yakınlaştırarak hedefimiz olan bölgesel ve ülke liderliği yolumuzu daha da yakınlaştırarak “Yaşam Pınarı” mız daha da büyüyecek.
Bu vizyon ifadesini Tüm Paydaşlara yansıtmak için yapılacak olan uygulamalar şu şekilde tasarlanmıştır.
• Çalışan Patron
• Sizde bir Pınar oluşturun
• “Pınar ”sizsiniz(Susalım Beyler)
• “Pınar” Kontrol(Pınar +)

Çalışan Patron:
Çalışan Patron uygulaması KARDEMİR DEMİR&ÇELİK’ te uygulanan çalışanların kuruma hissedar olma uygulamasını Pınar bünyesine uygulamak. Bu uygulama ile birlikte paydaşların pozisyonuna bakılmaksızın hisse verilmesidir. Bu çalışmayla birlikte çalışanların kurumla olan bağının daha gelişimi ve aitlik hissinin artması sağlanabilir.

Sizde bir “Pınar” oluşturun:
Bu proje ile sadece kurumun yürüttüğü sosyal sorumluluk kampanyalarına tüm paydaşların dahil edilmesi hedeflenmiştir. Tüm paydaşların katılmasıyla terk edilmiş 0-6 yaş grubunda bulunan çocukların bakımıyla ilgili sadece paydaşların oluşturacağı bir sosyal sorumluluk kampanyası başlatılabilir. Aynı şekilde paydaşların ortaklaşa hareket etmesi ve kurumu sahiplenmesi sağlanabilir.

Susalım Beyler:
Bu uygulama ile birlikte Üst düzey çalışanlar ile daha alt düzey çalışanları yan yana getirme hedeflenmiştir. Uygulama kapsamında haftalık ya da aylık olarak akşam saatlerinde tüm Pınar kurumlarında bu çalışanları buluşturup fikir alış verişinde bulunmalarını ve kaynaşmanın sağlanması hedeflenmiştir. Uygulamayla çalışanların değerli olduğu ve önemsendiğinin yansıtılması hedeflenmiştir.

Pınar +:
Pınar + müşteri odaklı bir uygulamadır. Bu uygulama üretilen tüm Pınar ürünlerine QR-Code yerleştirilecektir. Müşteri her hangi bir sorunu ya da şikâyeti olduğunda bu kod sayesinde ürünün tüm aşamalarına ulaşabilecektir. Bu uygulama sayesinde müşteri memnuiyeti sağlanacak ayrıca üründe ki sorunda düzeltilmiş olacağı için kurumun itibar kaybı ve maddi kaybı da en aza indirgenmesi sağlatılacaktır.

Pınar Markasının Kurumsal İletişim Tasarımı
Bölüm (2)
Hazırlanan Projenin Medya Ayaklarının Tasarlanması:

Kurum için hazırlanan uygulamaların;

• Çalışan Patron
• Sizde bir Pınar oluşturun
• “Pınar ”sizsiniz(Susalım Beyler)
• “Pınar” Kontrol(Pınar +)

Daha da etkili olması için tüm medya uygulamaları kullanılması planlanmıştır. Bu kapsamda ilk çıkış noktamız olan “Çalışan Patron” projesinin yazılı ve görsel medya da yer alması için yüksek tiraja sahip gazete muhabirlerin de de bulunduğu bir basın toplantısı planlanmıştır. Bu toplantıda hem bu proje tanıtılacak ve NEDEN? Sorusuna cevap verilecek. Ayrıca bu projenin medya yansımaları gözlemlemek için alan uzmanı muhabirlerle özel bir toplantı planlatılacaktır.

Ayrıca “Çalışan Patron” projesi için paydaşların katılımıyla gerçekleşecek bir REKLAM FİLMİ tasarımı düşünülmüştür. Yapılacak olan bu çalışmalarla proje tüm kamuoyuna anlatılmış olacaktır.

“Sizde bir Pınar oluşturun” projemizin sosyal sorumluluk kampanyasıdır. Projenin ilk ayağını NE olduğunu anlatmak var. Bu nedenle yüksek tiraja sahip ve web uygulaması olan gazetelere projenin anlatımını içeren Basın Bülteni gönderimi yapılacaktır. Ve projenin tüm kitleler tarafından bilinmesi için Tüm Sosyal Medya mecralarını kullanarak sayfalar oluşturulması tasarlanmıştır.

“Sizde bir Pınar oluşturun” kampanyası için Halk tarafından sevilen ve güvenirlik anketlerinden önde olan kişilerden oluşturulacak bir ekiple ve paydaşların katılımıyla gerçekleşecek olan bir reklam kampanyası başlatılacaktır. Bu kampanya için TV, RADYO, GÖRSEL MEDYA ve SOSYAL MEDYA ayaklarından oluşan tanıtma ve ilerleme safhaları anlatılması planlanmıştır.

“Pınar ”sizsiniz(Susalım Beyler) projesi için tüm paydaşlara kurum tarafından iPhone ve-veya iPad verilmesi yada Kapalı devre yayın sistemine sahip bir Web Tv uygulaması oluşturulması ve paydaşlarla sürekli bağlantı halinde kalınması düşünülmüştür. iPhone, iPad için de üretici firma ile anlaşma sağlanması ve Pınar Kurumu için özel uygulamalar tasarlanması istenerek tüm paydaşların rahat ve kullanışlı bir isteme dahil edilerek tüm paydaşların kurum içinde bağlantıda kalması ve sürekli iletişim halinde kalması tasarlanmıştır.

Bu dört ilkeye bağlı kalınarak tasarlanacak olan reklam kampanyaları düşünülmüştür. Ayrıca bu dört ilke adına Facebook ve Twitter hesapları açılması ve 30 dakikalık periyodlarla ile paylaşım yapılması tasarlanmıştır.
Ve ayrıca bu dört ilkeyi temsil edecek Animasyon karakterleri oluşturularak 10 dakikalık kısa animasyon filmleri tasarlanmış ve böylelikle çocuklarında kurumu ve markayı özümsemesi hedeflenmiştir.

NOT: Bu çalışma Telif Hakları ile KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR…  İzinsiz kullanım 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca maddi ve manevi cezalar ile karşı karşıya kalır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s